Prysznic bez brodzika to utrzymujące się w obecnych trendach rozwiązanie, które znajduje coraz większą grupę zwolenników. Jest to nie tylko świetnie prezentujący się, ale również bardzo wygodny wybór. Wiele osób rozważających tę opcję zastanawia się jak wyczyścić odpływ liniowy. Poniżej opisanych zostało kilka kroków, dzięki którym Twój odpływ zawsze będzie świetnie się prezentować i odpowiednio spełniać swoją rolę.

Czym jest odpływ liniowy?

Odpływ liniowy jest montowanym w posadzce odpływem wody, którego funkcją jest odprowadzanie wody do kanalizacji. Woda spływa do odpływu dzięki odpowiednio wyprofilowanej podłodze i sile grawitacji. 

Odpływ powinien spełniać kilka warunków. Musi zapewniać skuteczne odprowadzanie wody (także w dużych ilościach). Optymalną przepustowość określa się na około 30 litrów na minutę. Odpływ powinien zapewniać także bezproblemowe użytkowanie przez lata. 

Zakup produktu o najwyższej jakości jest rzeczą bez wątpienia bardzo istotną, ale nie wystarczającą, by odpływ służył i odpowiednio spełniał swoją funkcję przez lata. Do tego potrzeba jeszcze odpowiednio o niego dbać. 

Odpływ liniowy jak czyścić? Czy jest to skomplikowane?

Czyszczenie odpływu liniowego nie należy do rzeczy skomplikowanych i nie powinno zająć Ci to więcej czasu niż wyczyszczenie tradycyjnego brodzika. 

Higiena jest rzeczą niezwykle istotną, dlatego na etapie wybierania idealnego modelu dla siebie warto zwrócić uwagę czy dany rodzaj ma wyjmowany, tak zwany suchy syfon. Jest to szczególnie istotne w kontekście łatwego utrzymania w czystości. Należy także zwrócić uwagę czy gumowa uszczelka znajdująca się na syfonie ma właściwe położenie. Jest to ważne zwłaszcza pod względem nieprzepuszczania nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowym atutem będą dodatkowe zabezpieczenia, przykładowo wyposażenie produktu w uszczelniający kołnierz nieprzepuszczający wody. W połączeniu np. z folią w płynie ochrania on strop przed zawilgoceniem.

Zadbaj o regularność!

Jeśli zależy Ci na tym, aby odpływ odpowiednio spełniał swoją funkcję i się nie zatykał to warto czyścić go średnio raz w tygodniu. Dużym błędem jest czyszczenie produktu dopiero w momencie, kiedy przestanie spełniać swoje zadanie. Wtedy doprowadzenie odpływu do właściwego stanu może zabrać dużo więcej czasu i energii. Warto regularnie usuwać zabrudzenia, które gromadzą się i nawarstwiają w czasie codziennego użytku, jak np. włosy. 

Jak wyczyścić odpływ liniowy w prysznicu? Krok po kroku

  1. Pierwszym krokiem powinno być umycie podłogi w kabinie włącznie z zewnętrzną częścią odpływu, aby pozbyć się osadu.
  2. Kolejnym krokiem jest otworzenie odpływu oraz wyczyszczenie poszczególnych elementów. W celu wyczyszczenia wewnętrznej części odpływu, tzw. korytka, konieczne jest zdjęcie maskownicy przy użyciu specjalnego haczyka.
  3. Pokrywę należy umyć wodą/specjalnym detergentem i opłukać ciepłą wodą.
  1. Następnie należy wyczyścić sitko, na którym zwykle znajduje się najwięcej zabrudzeń. Wymaga ono szczególnego traktowania. 
  1. Gdy sitko jest już odpowiednio oczyszczone, to kolejnym krokiem jest wyjęcie syfonu i staranne wypłukanie go ciepłą wodą. 

Czym czyścić odpływ liniowy? 

Odpływ składa się z kilku elementów, dlatego dla niektórych wyczyszczenie go może wydawać się skomplikowane i zajmujące wiele czasu. Nie jest to prawdą. Umycie każdego elementu zajmie maksymalnie kilka minut. Do czyszczenia zwykle wystarczy woda, nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych, często nie tanich detergentów. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta opływu. Zastosowanie żrących środków może być przyczyną uszkodzenia fragmentów instalacji. Nie należy używać ich przed upewnieniem się, że jest to detergent bezpieczny dla naszego odpływu. 

Kategorie: Łazienka